Archiwum aktualności 2021

Archiwum aktualności 2021

22.12.2021

Mamy wszyscy to szczęście, że ponad dwadzieścioro byłych więźniów niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej jest jeszcze wśród nas. Możemy ich wzruszyć, ucieszyć, przekazać dowody szacunku i pamięci o ich trudnych losach.

Utwór Forteca
11.12.2021

11 grudnia 2021 roku mija 79 lat od pierwszego transportu małych więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Tego dnia rozpoczęło się trwające ponad 25 miesięcy piekło najmłodszych ofiar hitlerowskiego reżimu.

Premiera animacji „To było tu”
07.12.2021

Poruszająca animacja opowiadająca historię dziewczynki, która ze współczesności, trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, gdzie jej losy mogłyby na zawsze zostać zmienione.

79 lat temu...
02.12.2021

79 lat temu powstało miejsce, o którym nikt nigdy miał się nie dowiedzieć. Małych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego przy Przemysłowej poddawano wyniszczającemu rygorowi i zmuszano do pracy ponad siły. Ci, którym udało się przeżyć, musieli zmagać się z konsekwencjami obozowych traum jeszcze przez wiele lat po wojnie.

Odnaleziono groby polskich dzieci – ofiar niemieckiego obozu
26.11.2021

Historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odkryli nieznane od czasów wojny miejsca pochówków dziecięcych ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. Zamęczone polskie dzieci pochowano na terenie cmentarza rzymskokatolickiego św. Wojciecha w Łodzi. Naukowcy zlokalizowali na razie 77 takich miejsc. Zachowały się dwa groby: 9-letniego Jerzego (był dotąd określany jako jedyny znany grób) oraz odkryty 3 listopada 2021 r. grób 12-letniego Zygmunta. W przypadku 75 ofiar – w miejscu ich pochówku znajdują się  dzisiaj groby innych osób. Decyzję o dalszych krokach podejmie Instytut Pamięci Narodowej.

O znaczeniu tego odkrycia i potrzebie upamiętnienia wydarzeń podczas dzisiejszej konferencji prasowej opowiadali dyrektor muzeum dr Ireneusz Maj oraz Jerzy Jeżewicz – Ocalały z obozu przy Przemysłowej.

17.11.2021

Muzeum chce przypomnieć historie byłych więźniów niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej i pracuje nad filmem fabularyzowanym opartym na wspomnieniach Ocalałych.

Premiera obrazu już 1 grudnia.

Marsz Pamięci ofiar niemieckiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi
04.11.2021

Dyrektor dr Ireneusz Maj wraz z zespołem Muzeum wziął udział w Marszu Pamięci, organizowanym przez Kurię Metropolitalną Łódzką, upamiętniającym ofiary niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej.

21.10.2021

Pierwsza wizyta w szkole za nami! Zajęcia przygotowane przez zespół edukatorów i historyków Muzeum pomagają młodzieży lepiej poznać historię miasta i losy dzieci z niemieckiego obozu przy Przemysłowej.

Spotkanie z ocalaałymi z obozu przy ul. Przemysłowej
02.10.2021

Wyjątkowa podróż po kolejne wspomnienia. W Mosinie spotkaliśmy się z ocalałymi z obozu przy ul. Przemysłowej oraz ich rodzinami – Bohdanem Kończakiem i Wojciechem Skibińskim.

Znalezione listy dzieci z obozu przy Przemysłowej
24.09.2021
„Proszę o trochę szarego mydła i łyżkę, bo nie mam czym jeść... Proszę o trochę sacharyny… Upiecz mi Mamusiu naleśników 20…”
O znaczeniu, odnalezionych niedawno, listów dzieci z obozu przy Przemysłowej podczas konferencji prasowej opowiedzieli dziś dyrektor dr Ireneusz Maj oraz dr Andrzej Janicki.
Współpraca z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Współpraca z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Rozpoczynamy współpracę z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL! Dzięki uprzejmości gospodarza – dyrektora Jacka Mariana Pawłowicza, dyrektor Ireneusz Maj miał dziś okazję zapoznać się nie tylko ze zbiorami warszawskiego muzeum, ale i z doświadczeniami jego zespołu.

Nieznane listy polskich dzieci z niemieckiego obozu
15.09.2021

Odnaleziona korespondencja jest bezcenna. Kilka dni temu pozyskaliśmy osiem oryginalnych listów – informuje p.o. dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dr Ireneusz Maj. Dokumenty zostały odnalezione podczas kwerendy w prywatnych zbiorach.

Spotkanie z byłymi więźniami obozu przy Przemysłowej
12.09.2021

Dziękujemy. Naszym wspaniałym gościom – byłym więźniom obozu przy Przemysłowej – za spotkanie, piękny czas, wielkie wzruszenia i wspomnienia – bezcenne źródło wiedzy. Zaś przyjaciołom Muzeum dziękujemy za obecność i wsparcie w czasie tych dwóch dni. Wiemy, jak ważna jest dla Was nasza praca, bo o historii trzeba pamiętać.

27.08.2021

To ważna data w historii Łodzi – dziś przypada 77. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. W czasie uroczystości upamiętniających to wydarzenie dr Ireneusz Maj, Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu złożył kwiaty oraz odczytał w imieniu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu list skierowany do uczestników obchodów.

Apel ocalałych więźniów byłego obozu niemieckiego
14.09.2021

My kończymy drogę naszego życia (…) na przyszłość nie mamy czasu – ocalali, byli więźniowie niemieckiego obozu dla dzieci polskich, apelują do władz miasta Łodzi o przekazanie budynku na rzecz Muzeum.