KONFERENCJA

Zaproszenie do udziału w III konferencji naukowej Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu: Minęło 80 lat. Sytuacja dziecka w końcu II wojny światowej i pierwszych latach okresu powojennego (1944-1949) organizowanej w Łodzi w dniu 20 listopada 2025 r.
Celem konferencji jest dyskusja nad losami dzieci i młodzieży w ostanie fazie największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego i początkowych latach okresu powojennego (1944-1949). W 2025 r. przypada okrągła 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polityka historyczna i kulturowa współczesnej Europy nadal ukierunkowana jest na pamięć o tamtych doświadczeniach oraz wytyczanie drogowskazów, które pozwolą na uniknięcie wielkoskalowego konfliktu w nadchodzących latach. Jednocześnie tocząca się u granic Polski wojna absorbuje uwagę Europejczyków i zmusza do krytycznej refleksji nad pamięcią historyczną społeczeństw. Na tym tle konferencja prowokuje do wznowienia dyskusji nad losem dzieci i młodzieży z terenów okupowanych przez III Rzeszę i ZSRS, dla których koniec wojny nie łączył się jedynie z odzyskaniem upragnionej wolności, ale stanowił również okres, nowych wyzwań związanych m.in. z sieroctwem, powrotem do domów, odbudowaniem więzów rodzinnych, zdobyciem wykształcenia i zawodu, usamodzielnieniem się, odzyskaniem poczucia bezpieczeństwa i poprawą stanu zdrowia. Konferencja będzie także przyczynkiem do rozważań nad korelacją pomiędzy problemami najmłodszych a rozwiązaniami implementowanymi systemowo przez nowe władze polskie i okazją do oceny powziętych kierunków działań w związku ze zmianą układu sił w powojennej Europie, podzielonej na dwa antagonistyczne bloki państw.
Przewidywane obszary tematyczne.
- Ostatnia faza wojny z perspektywy dzieci i młodzieży na przykładzie m.in. ewakuowanych z sierocińców i ośrodków germanizacyjnych, dyslokowanych więźniów obozów koncentracyjnych, robotników przymusowy z bombardowanych bądź przenoszonych fabryk zbrojeniowych.
- Dzieci i młodzież w obozach dla Dipisów (displaced persons).
- Odzyskana tożsamość – proces rewindykacji dzieci polskich.
- Trudne powroty – pomoc dla dzieci i młodzieży powracającej z obozów i robót przymusowych, zsyłki.
- Repatrianci – „powroty” i zasiedlanie „Ziem Odzyskanych”.
- Podmiotowość dziecka w trakcie konfliktu wojennego – uregulowania prawne czasu wojny.
Zgłoszenia na konferencje w formie abstraktów przyjmowane są do 30 czerwca 2025 r. Formularze zgłoszeniowe należy kierować do dr Agnieszki Fronczek-Kwarty afronczek@muzeumdziecipolskich.pl. Organizator dysponuje ograniczoną liczbą miejsc i zastrzega sobie prawo wyboru prelegentów. Nie będą pobierane opłaty konferencyjne. Koszty noclegu i wyżywienia prelegentów pokrywa organizator. Przewidziana jest recenzowana publikacja w formie „studiów i materiałów”. Uczestnicy konferencji zobowiązani są do dostarczenia artykułów do 31 marca 2026 r.