Ocalić od zapomnienia
Każdy z nas pamięta najpiękniejsze chwile swojego życia, pieczołowicie strzeże swoich wspomnień, a możliwe, że skrywa nawet jakieś tajemnice. W najgłębszych zakamarkach szuflad i szafek chowamy zdjęcia, listy i stare dokumenty. Nie wszyscy chcą dzielić się swoimi wspomnieniami i opowiadać o przeszłości. Ale niedobrze jest, by skarby naszego życia, materialne reminiscencje dzieciństwa i młodości, obrastały kurzem na dnie ostatniej szuflady starej komody, albo co gorsza gniły gdzieś na strychu czy w piwnicy. Nie pozwólmy, aby nasze wspomnienia, namacalne dowody naszego istnienia tutaj, zaginęły w otchłaniach niebytu, a pamiątki przemijającego życia trafiły ostatecznie na śmietnik.
W 2025 r. przypada 80. rocznica zakończenia działalności niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi oraz zakończenia II wojny światowej. W związku z tymi rocznicami Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi uruchamia akcję „Ocalić od zapomnienia”, której celem jest zachowanie pamiątek po dzieciach wojny. Liczymy na Państwa ofiarność, która pozwoli zgromadzić i uratować od zapomnienia relacje świadków historii oraz dokumenty, zdjęcia i przedmioty osobiste dzieci wojny urodzonych w latach 1918-1945.
Uratowane artefakty posłużą do skomponowania stałej ekspozycji Muzeum. Dlatego też gorąco apelujemy do Państwa: nie pozwólmy, aby zanikła pamięć o dziecięcych ofiarach II wojny światowej i zbrodniczych totalitaryzmów. Przekażmy do Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu fotografie, listy, pamiętniki, przedmioty osobiste i dokumenty mijającego czasu. Wspólnie ocalmy je od zapomnienia.