Początek treści

wróć...79 lat temu...

1 grudnia minęło 79 lat od założenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Ci, którym udało się przeżyć, musieli zmagać się z konsekwencjami obozowych traum jeszcze przez wiele lat po wojnie. By upamiętnić te wydarzenia muzeum zorganizowało uroczyste spotkanie z udziałem Ocalałych, podczas którego premierę miał film fabularyzowany „Nauczono nas płakać bez łez...” oraz wydawnictwo pod tym samym tytułem.

Jak podkreślał obecny na uroczystości Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak musimy przekazywać następnym pokoleniom całą prawdę o okrucieństwie wojny, tak aby już nigdy to się nie powtórzyło.

W spotkaniu wzięli udział m.in. wicewojewoda łódzki Piotr Cieplucha, ks. dr Zbigniew Tracz, Kanclerz Kurii Metropolitarnej Łódzkiej, Małgorzata Cebulska, Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Piotra Glińskiego.

W czasie spotkania premierę miał film fabularyzowany „Nauczono nas płakać bez łez…”, który powstał na podstawie wspomnień nielicznych Ocalałych z obozowego piekła. Obraz przenosi widzów m.in. do chwili aresztowania dzieci i ich transportu do obozu przy ul Przemysłowej. Uzupełnieniem są fragmenty opowieści byłych więźniów, które dają świadectwo ogromnego cierpienia najmłodszych. Reżyserem jest Michał Floriańczyk.

Uroczystość poprowadził Rafał Patyra, a „Balladę o Przemysłowej” wykonał Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, pod dyrekcją prof. dr. hab. Waldemara Sutryka.

79 lat temu...
79 lat temu... 2
79 lat temu... 3
79 lat temu... 4
79 lat temu... 5
79 lat temu... 6
79 lat temu... 6
79 lat temu... 7