Początek treści

wróć...I konferencja naukowo-dydaktyczna Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

Nierozliczone zbrodnie niemieckie na polskich dzieciach oraz wpisane w to odszkodowania za krzywdy wojenne, publikacja imiennej listy dziecięcych ofiar, nieznana historia komendanta obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi i premiera najnowszej książki pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”- to tylko część tematów organizowanej „I konferencji naukowo-dydaktycznej Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt w kontekście niemieckich zbrodni na dzieciach polskich w okresie II wojny światowej”.

Podczas konferencji, która odbędzie się w Hotelu Borowiecki przy ul. Kasprzaka 7/9 w Łodzi w dniach 9-10 września 2022 roku,  zaprezentowana zostanie po raz pierwszy „lista siedmiuset”. Pracownicy Muzeum na podstawie kwerendy archiwalnej opracowali listę ok. 700 polskich dzieci – ofiar niemieckich obozów zlokalizowanych na terenie Łodzi i okolic. Wykaz stanowi podstawę do uzupełnienia szacunków strat demograficznych w Raporcie odnośnie reparacji wojennych od Niemiec. Będzie on również wsparciem dla krewnych byłych więźniów łódzkich obozów. Baza danych będzie udostępniona na naszej stronie internetowej Muzeum.

Muzeum wzbogaci się także o niezwykle cenne dokumenty. Alicja Hetmańska, córka byłej więźniarki obozu Gertrudy Nowak, wraz z braćmi oficjalnie przekaże jedyną zachowaną dotąd pełną obozową teczkę akt osobowych dotyczącą swojej matki. Na podstawie tych dokumentów pracownicy Muzeum przygotowali książkę pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”. 

„Przedstawiona w niej opowieść stanowi dramatyczną historię całej rodziny – rodziców i rodzeństwa Gertrudy Nowak, których spokojne, szczęśliwe życie zostało przerwane i obrócone wniwecz przez bezduszną machinę zagłady III Rzeszy” – czytamy w liście wstępnym do publikacji.

Konferencja jest pierwszym z tego cyklu wydarzeniem organizowanym przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. To okazja do podzielenia się wynikami badań dla naukowców z Polski i zagranicy, których studia koncentrują się wokół tematyki związanej z cierpieniami najmłodszych ofiar II wojny światowej. Poruszony zostanie również wątek nierozliczenia niemieckich zbrodni wojennych na terenie okupowanej Polski.

W tle wydarzenia odbędzie się II zjazd Ocalałych - byłych więźniów niemieckiego obozu dla dzieci polskich w Łodzi oraz stowarzyszenia zrzeszającego członków rodzin byłych więźniów.

Organizatorem konferencji jest Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, instytucja, której organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mecenasem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
Partnerami konferencji są: Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka; oraz Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.
Patronat medialny objęły Radio Łódź i TVP3 Łódź.

Wstęp na wydarzenie za okazaniem zaproszenia. Konferencja będzie rejestrowana, a jej zapis zostanie udostępniony na stronie internetowej Muzeum.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://muzeumdziecipolskich.pl/projekty/konferencja.
Komunikat prasowy dla mediów dostępny jest pod linkiem: https://muzeumdziecipolskich.pl/i-konferencja-naukowo-dydaktyczna-muzeum-dzieci-polskich-ofiar-totalitaryzmu