Początek treści

wróć...Znaczek pocztowy ,,Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)"

8 grudnia 2022 roku do obiegu został wprowadzony znaczek pocztowy zatytułowany „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)”. Emisja znaczka wpisuje się w organizowane przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu obchody 80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

„Dwie dziecięce postaci za drutem kolczastym, symbolizujące dramat uwięzienia i cierpienia w niewoli” - to obraz przedstawiony na znaczku pocztowym zatytułowanym „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)”. Znaczek o wartości 3,90 zł został wprowadzony do obiegu 8 grudnia 2022 roku. Autorem projektu jest Jan Konarzewski.

„Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25x43 mm, w nakładzie 144 000 sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 12 sztuk znaczków” – czytamy na stronie poczty polskiej.

Głównym celem Muzeum jest przybliżanie historii o miejscu kaźni dla polskich dzieci stworzonym przez Niemców na terenie wydzielonym z łódzkiego getta. Historia obozu, którą na co dzień przybliża Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, jest niezwykle poruszająca, gdyż opowiada o tragicznych losach dzieci – bezbronnych ofiarach II wojny światowej.

W związku z 80. rocznicą powstania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi Muzeum zorganizowało szereg wydarzeń upamiętniających byłych więźniów obozu. Emisja kolekcjonerskiej monety oraz znaczka „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)”, które zostały wyemitowane 8 grudnia br., są istotnym uzupełnieniem obchodów trwającej rocznicy.