wróć...Wystawy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

Jak w łatwy sposób zaaranżować w szkole przestrzeń wystawienniczą, która zainspiruje społeczność szkolną do realizacji nieszablonowych zajęć historycznych lub wychowawczych?

Jak sprawić, by młodzi ludzie poznawali historię opowiadaną z perspektywy ich rówieśników?

Zachęcamy do bezpłatnego wypożyczania wstaw Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi.

W ofercie edukacyjnej Muzeum Dzieci Polskich znajdują się wystawy opowiadające o losach dzieci i młodzieży polskiej w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej, będące doskonałym narzędziem dydaktycznym poszerzającym wiedzę młodych ludzi na temat II wojny światowej.

Bogaty wybór zdjęć archiwalnych, sugestywne i zachęcające do przenikania w prezentowaną historię osobiste wspomnienia, listy i relacje uczestników wydarzeń historycznych w zestawieniu z nowoczesną oprawą graficzną, tworzą spójną całość atrakcyjną merytorycznie, emocjonalnie i wizualnie dla wszystkich, którzy chcą poznawać historię Polski XX w.

Wystawy są ciekawą propozycją, ponieważ zestawiają przeszłość z teraźniejszością, dotykają dylematów współczesnej młodzieży z doświadczeniem migracyjnym i wojennym, mogą stanowić inspirację dla młodych,  poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące wartości, będących drogowskazem na całe dorosłe życie.

„Urszula Kaczmarek ofiara niemieckiego obozu dla dzieci polskich w Łodzi”

Opowieść o czternastoletniej Uli, która trafiła do obozu na Przemysłowej w wyniku przypadkowej łapanki. Opowieść o obozie w Litzmannstadt, który nigdy nie powinien powstać. Procedura przyjęcia, warunki życia, tęsknota za bliskimi i próba rozliczenia zbrodni na dziewczynce, która jest jedną z prawie 3 tysięcy młodych Polaków represjonowanych przez oprawcę niemieckiego na Przemysłowej.

• wystawa typu roll up składa się z 17 jednostronnych plansz o wymiarach 200 x 100 cm,
  • dla odbiorcy powyżej 12.r.ż.,
  • dostępny jest także katalog wystawy w języku polskim.

Nauczono nas płakać bez łez”

Biogramy małych więźniów i ich relacje ukazujące życie codzienne w obozie na Przemysłowej zestawione z biogramami oprawców. Dwa światy, które w latach 1942-1945 wzajemnie się przenikały. Wystawa wprowadza odbiorcę w dzieje niemieckiego obozu dla dzieci polskich w Łodzi, zachęca do refleksji nad dobrem i złem.

• wystawa typu roll up składa się z 16 jednostronnych plansz o wymiarach 200 x 100 cm,
  • dla odbiorcy powyżej 12.r.ż.,
  • dostępna jest publikacja książkowa Nauczono nas płakać bez łez w języku polskim i angielskim oraz wersja pdf na stronie Muzeum w języku polskim i angielskim.

„Byliśmy tylko dziećmi”. Gehenna polskich dzieci w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu

Kompleksowa opowieść o odebranym dzieciństwie, utracie bliskich, wypędzeniu, uwięzieniu, nieludzkich warunkach życia i jednocześnie sile i nadziei. Próba ukazania wielowymiarowości działań okupantów niemieckiego i sowieckiego wobec polskich dzieci i młodzieży w okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

• wystawa typu roll up składa się z 20 jednostronnych plansz o wymiarach 180 x 100 cm,
  • dla odbiorcy powyżej 14.r.ż.
  • dostępny jest katalog pdf na stronie Muzeum w językach polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim.

,,Wypędzą nas i zabiją”. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość

Opowieść o gehennie polskich dzieci z Zamojszczyzny. Emocjonalna i głęboko zapadająca w pamięć. Tę historię trzeba poznać. Przesłanie wystawy jest jednocześnie ostrzeżeniem. Wobec okrucieństwa nie można być obojętnym, także dziś. Jesteśmy to winni ostatnim żyjącym świadkom Akcji Zamość.

• dla odbiorcy powyżej 14.r.ż.,

Wystawa w języku angielskim i niemieckim

„Oby moje «Kocham Cię» nie dotarło za późno”.Listy dzieci z czasu wojny

„May my 'I love you' not arrive too late”. Children's letters from the war

„Möge mein «Ich liebe dich» nicht zu spät kommen.”Briefe von Kindern aus dem Krieg

Dziecko w obliczu wojny. Konkretne dziecko. Z marzeniami odłożonymi na później, potrzebą bliskości i strachem o najbliższych… Wystawa to opowieść o trzynastoletnim Kaziku, ośmioletnim Bohdanie, siedemnastoletniej Alinie, jedenastoletnim Mykhailo i innych młodych Polakach i Ukraińcach, piszących listy w czasach II wojny światowej i współcześnie.

Zmienia się scenografia świata, ale cierpienie najmłodszych pozostaje niezmienne.

Wystawa ukazuje intymny świat listów młodych ludzi do najbliższych i umożliwia emocjonalną podróż do świata wartości.

• wystawa typu roll up składa się z 13 jednostronnych plansz o wymiarach 180 x 100 cm,

Zasady wypożyczania wystaw:

zapisy u Pana Michała Hankiewicza

telefon komórkowy: +48 797 595 091

e-mail: mhankiewicz@muzeumdziecipolskich.pl

Wypożyczenie jest bezpłatne. Ponadto istnieje możliwość transportu wystawy do placówki oświatowej przez pracowników Muzeum lub odebrania jej z naszej siedziby przy ul. Piotrkowskiej 90 w Łodzi.

Zawarcie umowy użyczenia (wzór umowy dostępny poniżej).