Początek treści

wróć...Wirtualny spacer po terenie byłego obozu na Przemysłowej

Pomnik Martyrologii Dzieci, plac apelowy, budynek kwarantanny czy atelier to tylko niektóre z miejsc na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Od dziś za pośrednictwem oficjalnej strony Muzeum można wybrać się na wirtualny spacer po najważniejszych miejscach związanych z historią obozu.

Na stronie internetowej Muzeum w zakładce „edukacja” znajduje się wirtualny spacer po terenie byłego obozu na Przemysłowej. Dzięki interaktywnej prezentacji powstałej ze zdjęć sferycznych,  pokazujących cały widok wokół aparatu, internetowi spacerowicze mają możliwość poruszania się po obrazie, obracania czy przybliżania go w pełnym zakresie 360 stopni. W wirtualnym spacerze poszczególne miejsca historyczne połączone są punktami, które pozwalają na przejście do kolejnych scen.

- Od początku naszej działalności przybliżamy historię o tragicznych losach małych więźniów obozu na Przemysłowej. Teraz, poprzez wirtualny spacer, wychodzimy rownież naprzeciw młodemu pokoleniu, które chętniej przyswaja trudne tematy historyczne za pomocą nowych rozwiązań technologicznych. Wirtualny spacer, dzięki możliwości obracania, przybliżania oraz oddalania obrazu, sprawia wrażenie rzeczywistości. Osoba, która się na niego wybierze, będzie mogła poczuć się tak, jakby rzeczywiście była na terenie byłego obozu na Przemysłowej– powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Spacer został wzbogacony o fotografie oraz nagranie video z komentarzem historyków Muzeum.  Wśród punktów do zwiedzenia znalazły się m.in. brama obozu, komendantura, budynek kwarantanny, obieralnia warzyw i plac apelowy. Na ogólne współczesne zdjęcie terenu wykonane z drona zostało nałożone zdjęcie lotnicze terenu byłego obozu, które pochodzi w 1949 r.

Poniżej link do wirtualnego spaceru.

https://solutions360.pl/prezentacje/mdp/