wróć...Uroczystości odsłonięcia dwóch pierwszych rzeźb z cyklu Kinder Muster - Model Dziecięcy

Gdy dzieci przekraczały bramę obozu Niemcy pozbawiali ich wszystkiego - rzeczy osobistych, zabawek, nawet ubrań. Zamiast butów dostawały twarde drewniane chodaki. Dziś, w Dniu Dziecka, a zarazem w pierwszą rocznicę utworzenia Muzeum Dzieci Polskich, na łódzkich ulicach pojawiły się nietypowe rzeźby - „Trepki” - upamiętniające dziecięce ofiary niemieckich zbrodni.

Dwie pierwsze rzeźby, inaugurujące cykl autorstwa dr. Marcina Mielczarka, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, odsłonięto na ulicy Górniczej 47 i Brackiej 28. To teren byłego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej.

Na Górniczej mieściło się obozowe atelier fotograficzne - dlatego rzeźba przedstawia dziecięce trepki stojące obok aparatu fotograficznego. Na Brackiej była zaś przykuchenna obieralnia - tu trepki stoją obok noża i obierek.

Kinder Muster – Model Dziecięcy to projekt rzeźbiarskiej aranżacji drobnych przedmiotów codziennego życia polskich dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym w Łodzi. Rzeźby „Trepki” rozmieszczone w różnych miejscach na terenie dawnego obozu utworzą interaktywną ścieżkę historyczną dla zwiedzających.

Projekt realizowany przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.