Początek treści

wróć...Uroczyste obchody 79. rocznicy zakończenia funkcjonowania obozu na Przemysłowej

Po ucieczce załogi obozu na Przemysłowej pozostało ok. 800-900 dzieci, którymi wkrótce zajęły się m.in. okoliczne łódzkie rodziny. Część z dzieci podjęła na własną rękę próbę dotarcia do rodzinnych domów, które oddalone były często o setki kilometrów. Niestety, zdarzało się, że po dotarciu na miejsce nie zastawały już w nich nikogo z najbliższych, ponieważ niektórzy z nich zginęli w niemieckich obozach, więzieniach albo nie powrócili jeszcze z wywózki na roboty przymusowe w głąb Rzeszy – powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, w związku z obchodami 79. rocznicy zakończenia funkcjonowania obozu na Przemysłowej.

 

18 stycznia 2024 r. pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce w Łodzi obchodziliśmy 79. rocznicę zakończenia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu.

 

„Gdy hitlerowcy uciekli z obozu, to zaraz też wylegliśmy na miasto i masa ludzi wyległa na ulicę w pobliżu obozu. Mnie wraz z jeszcze jednym chłopcem zabrała w pobliżu mieszkająca kobieta [...]. Gdy dała nam się napić herbaty, to myśleliśmy, że miód pijemy. Po paru dniach poszliśmy na teren obozu zobaczyć. Najpierw chciałem znaleźć swoje zdjęcie, ale tam były wszystkie zdjęcia porozrzucane na podłodze. Kto znalazł, to ze sobą wziął, ale my za długo nie szukaliśmy [...] poszliśmy się przebrać na górę i coś zjeść. Po paru tygodniach przebywania u tej kobiety wyruszyliśmy do rodzinnego miasta, tj. Wielunia”– czytamy w relacji Jana Jaskota, byłego więźnia obozu.

 

W ramach obchodów 19 stycznia br. o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu przy ul. Piotrkowskiej 90 w Łodzi odbędzie się spotkanie uczniów z łódzkich szkół z wyjątkowym świadkiem historii Panią Barbarą Paciorkiewicz.