wróć...Spotkanie ze świadkiem historii - Panią Barbarą Paciorkiewicz

Szanowni Nauczyciele, Drodzy Uczniowie,

serdecznie zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym świadkiem historii - Panią Barbarą Paciorkiewicz, której opowieść na długo zostanie w naszych sercach.

Bärbel z niemieckiej rodziny z miasteczka Lemgo w Niemczech to w rzeczywistości czteroletnia Basia, polska dziewczynka, przeznaczona do germanizacji wraz z 200 tysiącami innych ofiar - zrabowanych polskich dzieci w okresie II wojny światowej. Jakie były jej losy? W jakich okolicznościach wróciła do Polski? Co tu zastała i jak zdołała poukładać sobie całe życie na nowo? Kim się czuje - Polką czy Niemką?

Spotkanie odbędzie się w 79. rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi – w piątek 19 stycznia 2024 r. o g. 13.00 w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu przy ul. Piotrkowskiej 90.

Program wydarzenia:
13.00 – 13.20   Powitanie uczestników, wprowadzenie w problematykę germanizacji polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

13.20 – 14.30  Spotkanie ze świadkiem historii - Panią Barbarą Paciorkiewicz:
– opowieść o wojnie i poszukiwaniu własnej tożsamości,
– pytania uczestników spotkania i dyskusja nt. kradzieży polskich dzieci w okresie II wojny światowej.

Zapisy:

Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji MDP

telefon komórkowy: +48 797 595 091

e-mail: mhankiewicz@muzeumdziecipolskich.pl

Liczba miejsc ograniczona - o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.