wróć...Spotkanie z Barbarą Paciorkiewicz - ofiarą germanizacji

19 stycznia 2024 r., w ramach obchodów 79. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi, w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odbyło się spotkanie ze świadkiem historii Panią Barbarą Paciorkiewicz, która będąc polskim dzieckiem w okresie II wojny światowej, została poddana germanizacji.

Pani Barbara była wychowywana przez niemiecką rodzinę. W 1948 r. wróciła do Polski i przez wiele lat próbowała odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jest?

- Bärbel z niemieckiej rodziny z miasteczka Lemgo w Niemczech to w rzeczywistości czteroletnia Basia, polska dziewczynka, przeznaczona do germanizacji wraz z 200 tysiącami innych ofiar – zrabowanych polskich dzieci w okresie II wojny światowej– poinformował Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Liczni uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jakie były losy pani Barbary? W jakich okolicznościach wróciła do Polski? Co tu zastała i jak zdołała poukładać sobie całe życie na nowo? Kim się czuje – Polką czy Niemką?

Po zakończonym wykładzie i spotkaniu z Panią Barbarą Paciorkiewicz odbyła się dyskusja nt. kradzieży polskich dzieci w latach 1939-1945, w której uczestnicy wzięli aktywny udział.