wróć...Spotkanie łódzkiej młodzieży z najmłodszym więźniem politycznym w Polsce ludowej
2 marca br. w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odbyło się spotkanie młodzieży z łódzkich szkół średnich z panem Januszem Niemcem-Żubrydem, przedstawicielem Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych określanym również mianem najmłodszego więźnia politycznego w Polsce ludowej.
Janusz Niemiec-Żubryd urodzony w 1941 r. syn Antoniego Żubryda ps. Zuch, dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). W czerwcu 1945 r., w wieku czterech lat, został aresztowany wraz z babcią po raz pierwszy przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Zwolniono go jednak po kilku dniach w wyniku ultimatum postawionego władzom komunistycznym przez jego ojca, który w wypadku dalszego przetrzymywania syna i teściowej zagroził rozstrzelaniem siedmiu wziętych do niewoli funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. W 1946 r. został ponownie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, przez co stał się najmłodszym więźniem politycznym w Polsce ludowej.
- Pięcioletniego Janusza zatrzymano w związku z podejrzeniem o współpracę z oddziałem NSZ dowodzonym przez jego ojca. Zwolnienie chłopca nastąpiło dopiero po kilkumiesięcznym uwięzieniu. W tym samym 1946 r. jego rodzice zostali zamordowani przez Jerzego Vaulina, konfidenta Urzędu Bezpieczeństwa, późniejszego reżysera filmów dokumentalnych i oświatowych o tematyce wojskowej – tłumaczy dr Ireneusz Piotr Maj.
Po uwolnieniu Janusz Niemiec-Żubryd został adoptowany przez Stefanię Niemiec, siostrę mamy.
W latach 60. ukończył studia, specjalizując się w dziedzinie inżynierii odlewnictwa. W przebiegu bogatej kariery zawodowej pracował m.in. w Afryce, przez 10 lat zarządzając jedną z nigeryjskich odlewni jako jej dyrektor techniczny. Od lat aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz upamiętnienia i popularyzacji wiedzy o polskim podziemiu antykomunistycznym.
Od 2022 r. jest członkiem Rady Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.