Początek treści

wróć...Publikacja „Nauczono nas płakać bez łez…” dostępna w wersji elektronicznej

Publikacja „Nauczono nas płakać bez łez...” jest poświęcona historii niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej, którą ukazuje przez pryzmat wybranych biografii jego więźniów. Wspomnienia i listy pisane przez dzieci do rodzin pokazują przerażającą obozową rzeczywistość, próby przetrwania i bezmiar cierpienia, którego doznali mali więźniowie. Książka przedstawia też powojenne losy Ocalałych z dziecięcego obozu przy ul. Przemysłowej.

Główną osią narracyjną jest historia dziecięcej tragedii, opowiedziana przez pryzmat kilkudziesięciu konkretnych osób – na podstawie listów i wspomnień małych więźniów, pochodzących z różnych regionów okupowanej Polski. Tych, którym udało się przetrwać, ale i tych, których życie skończyło się w obozie na Przemysłowej. Wydawnictwo – pierwsze w dorobku muzeum – przedstawia również sylwetki obozowych oprawców, m.in. tych, wobec których w powojennej Polsce toczyły się postępowania karne lub procesy.

Teraz losy Ocalałych z obozu przy ul. Przemysłowej mogą poznać także osoby z zagranicy dzięki przetłumaczeniu publikacji na język angielski.