wróć...Prezentacja znaczka pocztowego ,,Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)"

Emisja znaczka poświęconego niemieckiemu obozowi koncentracyjnemu dla polskich dzieci w Łodzi jest kolejnym dowodem naszej pamięci o ofiarach tego miejsca. Tragedia małych więźniów, za którą odpowiadają niemieccy okupanci,  wymaga tego, by o niej mówić – podkreślił dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum, w związku z prezentacją znaczka pocztowego „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)”. Wydarzenie miało miejsce w przeddzień 78. rocznicy zakończenia funkcjonowania obozu na Przemysłowej.

18 stycznia mija 78 lat od otwarcia bram niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W związku z tym wydarzeniem dziś w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odbyła się prezentacja znaczka pocztowego zatytułowanego „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)”. Znaczek został wprowadzony do obiegu 8 grudnia 2022 r., a jego emisja wpisała się w organizowane przez Muzeum obchody 80. rocznicy utworzenia obozu na Przemysłowej.

- Emisja znaczka poświęconego niemieckiemu obozowi koncentracyjnemu dla polskich dzieci w Łodzi jest kolejnym dowodem naszej pamięci o ofiarach tego miejsca. Tragedia małych więźniów, za którą odpowiadają niemieccy okupanci,  wymaga tego, by o niej mówić. Oddanie hołdu najmłodszym i najbardziej bezbronnym ofiarom II wojny światowej jest  naszym obowiązkiem– powiedział dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Znaczek o wartości 3,90 zł przedstawia dwie dziecięce postaci za drutem kolczastym. Obraz ten symbolizuje cierpienie małych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Przemysłowej. Autorem projektu jest Jan Konarzewski.

„Znaczki wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25x43 mm, w nakładzie 144 000 sztuk. Arkusz sprzedażny zawiera 12 sztuk znaczków” – czytamy na stronie Poczty Polskiej.

Organizatorem wydarzenia było: Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

W prezentacji znaczka udział wzięli: prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka; dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej; Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej; Mariusz Dawid, zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej, oraz Jerzy Jeżewicz, przedstawiciel Ocalałych.