wróć...Prezentacja wystawy i książki pt. ,,Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak - dziecka z obozu na Przemysłowej"

„W ramach procedury przyjęcia do obozu dzieciom golono głowy. Odbierano im cywilne ubrania. W zamian otrzymywały szare drelichowe mundurki – chłopcy: bluzę, spodnie i czapkę, a dziewczynki sukienkę i bluzę. Zamiast swojego obuwia dzieci dostawały charakterystyczne drewniane chodaki” – czytamy w publikacji Muzeum pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak - dziecka z obozu na Przemysłowej”, której prezentacja wraz z wystawą o tym samym tytule odbyła się 9 marca 2023 r., w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej.

9 marca 2023 r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej zaprezentowano wystawę oraz książkę pt. ,,Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak - dziecka z obozu na Przemysłowej”.

- Wystawa oraz książka oparte są o unikalne materiały archiwalne wchodzące w skład jedynej, tak kompletnie zachowanej, teczki osobowej dokumentującej uwięzienie i dramatyczne przeżycia obozowe Gertrudy Nowak, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Dzięki Pani Alicji Hetmańskiej, córce Gertrudy Nowak, która przekazała Muzeum teczkę akt osobowych swojej mamy, poznaliśmy tragiczne losy dziewczynki brutalnie oderwanej od rodziców oraz sióstr i osadzonej w obozie dla polskich dzieci w Łodzi – mówi Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Po oficjalnej prezentacji wystawy odbyła się projekcja animacji przygotowanych przez Muzeum.

Otwarcie wystawy miało miejsce 1 grudnia 2022 r. w Sejmie RP w związku z obchodami 80. rocznicy uruchomienia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Ekspozycja została sfinansowana ze środków Polskiej Grupy Energetycznej.