Początek treści

wróć...Premiera filmu dokumentalnego „To się nie kończy… Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”

„Po latach niepamięci, dziś oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej” – tymi słowami dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu oraz producent filmu dokumentalnego  pt. „To się nie kończy…Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”, podsumował najnowszy projekt Muzeum. Produkcja filmowa o niemieckim obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci w Łodzi miała swoją premierę 7 grudnia 2022 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Uroczysta premiera filmu dokumentalnego wpisuje się w obchody 80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Historia obozu, którą na co dzień przybliża Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, jest niezwykle poruszająca, gdyż opowiada o tragicznych losach dzieci – bezbronnych ofiarach II wojny światowej.

- Niejednokrotnie polały się łzy, niejednokrotnie pojawiał się wypowiedziach Ocalałych gniew za zbrodnie dokonane przez oprawców. Faktem jest, że poznaliśmy wspaniałych ludzi, z którymi praca była wielkim zaszczytem. Włożyliśmy w ten film serce i mnóstwo energii. Dziś, po długim okresie pracy nad tą produkcją, możemy powiedzieć, że zaangażowaliśmy się w nią również prywatnie, co mam nadzieję będzie widoczne na ekranie– powiedział dr Mateusz Winkiel, reżyser filmu dokumentalnego.

Do dziś wielu mieszkańców Łodzi nie wie o istnieniu w przeszłości tak nieludzkiego miejsca, jakim był niemiecki obóz na Przemysłowej. By dokonać przemiany w świadomości historycznej społeczeństwa pracownicy Muzeum, na czele z dr. Ireneuszem Piotrem Majem - dyrektorem placówki, postawili sobie za cel upowszechnianie wiedzy o losach polskich dzieci – ofiar reżimów totalitarnych.

-Głód, poniżenie, tęsknota, śmierć – nie sposób wyobrazić sobie bezmiaru dziecięcego cierpienia małych więźniów niemieckiego obozu w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Naszym obowiązkiem jest sprawić, by nigdy nie zapomniano o tej tragedii – wyjaśnił dr Ireneusz Piotr Maj.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali również koncertu w wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, a także utworu pt. „Tu się liczył tylko numer” zespołu FORTECA.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PGE.

Patronat honorowy sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. dr hab. Piotr Gliński oraz Rzecznik Praw Dziecka - Mikołaj Pawlak.

Partnerami wydarzenia są: Marszałek Województwa Łódzkiego - Grzegorz Schreiber, Wojewoda Łódzki - Tobiasz Bocheński; oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Patronat medialny objęły: TVP3 Łódź, Radio Łódź, TV Trwam i Radio Maryja.