Początek treści

wróć...Powstanie stowarzyszenie, które będzie pomagać Ocalałym z obozu przy ul. Przemysłowej

Misją Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu jest przywrócenie pamięci o polskich dzieciach, które trafiły do niemieckiego obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Staramy się każdego dnia wypełniać to zobowiązanie. Wspomnienia Ocalałych są bezcennym źródłem wiedzy o miejscu, które nigdy nie powinno powstać i jednocześnie przestrogą dla kolejnych pokoleń. 

Wielu z Ocalałych do dziś mierzy się z traumą obozowych przeżyć i potrzebuje stałego wsparcia. Muzeum, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych środowisk,  zainicjowało cykl  spotkań i konsultacji, których efektem było powołanie Stowarzyszenia Rodzin Byłych Więźniów Obozu Na Przemysłowej.

Celem działalności Stowarzyszenia jest wspieranie działań Muzeum i zacieśnienie współpracy z rodzinami najmłodszych ofiar totalitaryzmów oraz zachowanie pamięci o nich dla kolejnych pokoleń.

5 lutego 2022 r., na zebraniu założycielskim omówiono plany i zadania, jakie w przyszłości będą realizowane przez stowarzyszenie. Szczególnie cieszy nas, że do Łodzi przyjechały trzy Ocalałe z obozu przy ul. Przemysłowej: Urszula Grenda, Henryka Kowalska-Śliwicka oraz Joanna Maciejewska-Piotrowska. Ze względów zdrowotnych, w spotkaniu nie mógł uczestniczyć Marek Zakrzewski, który swoje poparcie przekazał za pośrednictwem listu.

Powstanie stowarzyszenie, które będzie pomagać Ocalałym z obozu przy ul. Przemysłowej
Powstanie stowarzyszenie, które będzie pomagać Ocalałym z obozu przy ul. Przemysłowej 2
Powstanie stowarzyszenie, które będzie pomagać Ocalałym z obozu przy ul. Przemysłowej 3
Powstanie stowarzyszenie, które będzie pomagać Ocalałym z obozu przy ul. Przemysłowej 4
Powstanie stowarzyszenie, które będzie pomagać Ocalałym z obozu przy ul. Przemysłowej 5