Początek treści

wróć...Pokaz filmów dokumentalnych w Łódzkim Domu Kultury

To się nie kończy... Historia dzieci z obozu na Przemysłowej” oraz „Geheime Reichssache Kinderlager Schicksale in Polen”to tytuły filmów, które zostały dziś zaprezentowane przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu podczas pokazu w Łódzkim Domu Kultury.

Geheime Reichssache Kinderlager – Schicksale in Polen” (Tajna sprawa Rzeszy – losy w Polsce) to reportaż autorstwa Klausa Bednarza, korespondenta zachodnioniemieckiej telewizji ARD w Warszawie, pochodzący z 1971 roku. Jest to prawdopodobnie jedyny znany reportaż zagraniczny, dotyczący niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi oraz martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej.

Reportaż miał swoją premierę w zachodnioniemieckiej telewizji ARD 21 listopada 1971 roku. Do tej pory nie był dostępny w polskiej przestrzeni publicznej.

- Reportaż skupia się na losach polskich dzieci z okresu II wojny światowej. Porusza zarówno tematykę niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci  przy ul. Przemysłowej, jak również kwestię germanizacji dzieci polskich. Zawiera unikatowe relacje Ocalałych z obozu oraz jego filii w Dzierżąznej. W materiale wypowiadają się: dr Czesław Kempisty, lekarz zajmujący się ofiarami niemieckich obozów koncentracyjnych; dr Roman Hrabar, pełnomocnik Rządu Polskiego ds. rewindykacji dzieci polskich oraz Alojzy Twardecki, ofiara germanizacji. Reportaż „Geheime Reichssache Kinderlager” to kolejny istotny materiał dokumentujący niemieckie zbrodnie na polskich dzieciach w okresie II wojny światowej– tłumaczy dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

Film dokumentalny „To się nie kończy... Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”to najnowsza produkcja Muzeum w reżyserii Mateusza Winkla, która miała swoją premierę 7 grudnia 2022 roku. Opowiada o niemieckim obozie pracy dla dzieci, który w latach 1942-1945 mieścił się przy ulicy Przemysłowej na łódzkich Bałutach. Film jest zbiorem wywiadów z Ocalałymi połączonymi z nowoczesnymi technikami grafiki i animacji. Zawiera również informacje przekazywane przez historyków Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, współproducenta filmu.

Po emisji filmów odbyła się prezentacja wystawy pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”. Ekspozycja będzie dostępna w Łódzkim Domu Kultury do 8 marca 2023 roku. Wystawa została sfinansowana ze środków Polskiej Grupy Energetycznej.

Film pt. „To się nie kończy... Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PGE.