wróć...Podanie żony o ułaskawienie i zwolnienie z więzienia Camillo Ehrlicha

Historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dotarli do kolejnych dokumentów dotyczących komendanta obozu dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi Camillo Ehrlicha. Tym razem są to listy Elisabeth Ehrlich skierowane do najwyższych władz NRD z prośbą o ułaskawienie i zwolnienie z więzienia jej męża.

„Mój mąż od początku był zdecydowanym przeciwnikiem hitlerowskiego reżimu i żył tylko swoją pracą. Zawsze gorliwie, największymi siłami starał się łamać twardość systemu na swoim stanowisku, łagodzić, osłabiać, a nawet obchodzić rozkazy z góry. Kierował się on ciągle bezwarunkowym poczuciem sprawiedliwości oraz wielką ludzką dobrocią. Poczucie odpowiedzialności było jego wybitną cechą. Robił on wszystko dla innych – nic dla siebie. Był dla wszystkich wzorem! Dzielił troski i potrzeby innych oraz pomagał im, tam gdzie mógł. (Wielu uchronił przed obozem koncentracyjnym (...))”– pisała do prezydenta Wilhelma Piecka Elisabeth Ehrlich żona Camillo Ehrlicha, byłego komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Poniżej publikujemy całe podanie do prezydenta Wilhelma Piecka.

Źródło:Bundesarchiv