Początek treści

wróć...PGE Mecenasem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

Tragiczny los więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, raport o stratach wojennych w Polsce oraz nierozliczone zbrodnie niemieckie to tematy, które zostały poruszone podczas debaty zorganizowanej 24 listopada br. przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

PGE Polska Grupa Energetyczna nawiązała współpracę z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, zostając jego mecenasem. W ramach współpracy, 24 listopada 2022 r., w Muzeum odbyła się debata pt. „Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi”.

- Celem naszego Muzeum jest godne upamiętnienie byłych więźniów obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej, w którym codziennością były głodowe racje żywnościowe, ciężka praca oraz przemoc. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż więźniami tego miejsca były niewinne dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Niemcy stworzyli dla polskich dzieci w czasie II wojny światowej miejsce, które w świadomości więźniów obozu było piekłem– wyjaśnia dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

Jednym z uczestników debaty był Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

- Historia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci to historia wojennego okrucieństwa Niemców, głodzenia, bestialskiego torturowania i mordowania bezbronnych, nawet kilkuletnich dzieci. To historia, której świat nie może zapomnieć. To historia, która dzięki powstającemu Muzeum Dzieci Polskich, będzie już na zawsze przypominała, do czego zdolny jest człowiek. To historia, która już nigdy i nigdzie nie może się powtórzyć– zaznaczył Rzecznik Praw Dziecka.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, wskazał, że w czasie II wojny światowej obóz na ul. Przemysłowej w Łodzi był jedynym w całej Europie obozem przeznaczonym dla dzieci.

- Miejsce to stanowi świadectwo wyjątkowego okrucieństwa, jakim cechowali się niemieccy okupanci. PGE od lat angażuje się w inicjatywy służące pielęgnacji pamięci o polskiej historii. Dlatego zostaliśmy partnerem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Poprzez naszą współpracę chcemy przypomnieć historię polskich dzieci więzionych i zamordowanych w niemieckim obozie, a w ten sposób przywrócić im zasłużoną pamięć– podkreślił prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W dyskusji wzięli także udział ekonomiści i współautorzy raportu o stratach wojennych w Polsce prof. dr hab. Jan Jacek Sztaudynger oraz prof. dr hab. Paweł Baranowski. Rozmowę poprowadził red. Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.

Po zakończeniu debaty uczestnicy konferencji udali się pod pomnik „Pękniętego serca”, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.