Początek treści

wróć...Ogólnopolskie Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny w Łodzi

10 września obchodzimy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny, w związku z tym Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zorganizowało obchody pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” w Łodzi. Wydarzenie poprzedziła Msza święta w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki sprawowana w intencji polskich dzieci – ofiar reżimów totalitarnych.

 

W lipcu 2023 r. Sejm RP ustanowił 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny. Nowe święto państwowe upamiętnia najmłodsze i najbardziej bezbronne ofiary działań wojennych.

 

„W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy – jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich – potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek (…)”– czytamy w ustawie z dnia 13 lipca 2023 r. dotyczącej uchwalonego przez Sejm RP Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.

 

Data święta nawiązuje do przeprowadzonych 10 września 1943 r. przez niemiecką żandarmerię oraz gestapo aresztowań polskich dzieci z Mosiny. Było to apogeum aresztowań mieszkańców Mosiny oskarżonych przez niemieckiego okupanta o współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym w ramach tzw. Sache Moschin („sprawy mosińskiej”).

 

- Aresztowanie mosińskich dzieci było konsekwencją polityki III Rzeszy wobec ludności polskiej na ziemiach okupowanych, w tym dzieci – wysiedlanych, więzionych w obozach,   germanizowanych. Warto podkreślić, że większość z nich trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej, który funkcjonował w okupowanej Łodzi od 1 grudnia 1942 roku– poinformował dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.