wróć...Ogłoszenie projektu na pomnik dzieci polskich – ofiar niemieckich zbrodni na terenie Łodzi
Dzięki inicjatywie podjętej przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu polskie dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej, zostaną godnie upamiętnione. Pomnik, który już wkrótce powstanie na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi, będzie miejscem przypominającym o tragedii najmłodszych ofiar totalitarnych Niemiec – tłumaczy dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum, w związku z ogłoszeniem najlepszych projektów pomnika poświęconego polskim dzieciom – ofiarom niemieckich zbrodni w Łodzi.
30 czerwca br. w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odbyła się konferencja prasowa dot. ogłoszenia werdyktu sądu konkursowego. Spośród ośmiu prac, które wpłynęły do Muzeum, sąd konkursowy wyłonił trzy najlepsze projekty. Po rekomendacji Ocalałych i przewodniczącego sądu konkursowego wybrano projekt, który zostanie zrealizowany na cmentarzu pw. św. Wojciecha w Łodzi. Pozostałe dwa nagrodzone projekty będą wkomponowane w nowoczesną formę architektoniczną przyszłej stałej siedziby Muzeum w Łodzi oraz jego Oddziału w Dzierżąznej. Budowę monumentu sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W realizację projektu włączy się również Archidiecezja Łódzka oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – mecenas Muzeum.
- Dzięki inicjatywie podjętej przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu polskie dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej, zostaną godnie upamiętnione. Pomnik, który już wkrótce powstanie na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi, będzie miejscem przypominającym o tragedii najmłodszych ofiar totalitarnych Niemiec - wyjaśnił dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
Na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi historycy Muzeum odnaleźli miejsca pochówków polskich dzieci oraz jeden z dwóch zachowanych grobów więźniów obozu na Przemysłowej.
- Ustaliliśmy, że pochowano tam nawet kilkaset polskich dzieci z różnych niemieckich obozów, jednak ich groby po wojnie zostały przekopane. Na prośbę krewnych ofiar wskazujemy miejsca pochówków dzieci, jednak znajdują się tam już groby innych osób. Pomnik, którego projektu dotyczył konkurs, będzie stanowił rodzaj symbolicznego grobu z oznaczeniem konkretnych nazwisk dzieci – powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.
Szczegóły dotyczące zwycięskiego projektu zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej.