Początek treści

wróć...Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej senatorowi II RP Stanisławowi Siedleckiemu

14 czerwca br. z inicjatywy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Stanisławowi Siedleckiemu, senatorowi II RP, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli ruchu prometejskiego. Wydarzenie odbyło się przy ul. Chłopickiego 14 w Warszawie.

 

W piątek została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona senatorowi Stanisławowi Siedleckiemu. Tablicę umieszczono na budynku, w którym przed wojną mieszkał senator Stanisław Siedlecki wraz z rodziną. Tablicę ufundowało Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

 

- Po wybuchu II wojny światowej Stanisław Siedlecki przedostał się z rodziną na wschód. Niestety 17 września 1939 r. zginął w Krzemieńcu (obecnie Ukraina). Jego najbliższa rodzina – żona Felicja i córki Maria oraz Irena - w czerwca 1940 r. zostały aresztowane przez NKWD i wywiezione do łagru na Syberię. Na mocy „amnestii” w 1941 r. przedostały się do Uzbekistanu, gdzie formowała się 6 Dywizja Piechoty Armii Andersa. Ze względu na zły stan zdrowia Felicję Siedlecką umieszczono w polskim szpitalu polowym. Córki senatora służyły w Pomocniczej Służbie Kobiet. W sierpniu 1942 r. rodzina Siedleckich została ewakuowana do Iranu, następnie do Indii -– powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

 

W wyniku choroby Felicja Siedlecka, żona senatora, zmarła w 1944 r. w Bombaju, natomiast córki w 1950 r. wyemigrowały do Australii, gdzie osiedliły się na stałe. Dokładne miejsce pochówku senatora Siedleckiego, jak dotąd nie zostało ustalone.

 

W uroczystości uczestniczyła dr Krystyna Haq, wnuczka senatora II RP.

 

  • Pani Krystyna przyleciała do Polski, by bliżej poznać historię dziadka. Jest to już trzecia wizyta Krystyny w ojczyźnie dziadka. W ubiegłym roku gościliśmy ją wraz z mężem i siostrą– dodał Dyrektor Muzeum.
Na tablicy widnieje napis:
"W TYM DOMU MIESZKAŁ
WRAZ Z ŻONĄ FELICJĄ Z IWANOWSKICH
ORAZ CÓRKAMI MARIĄ I IRENĄ
 
STANISŁAW SIEDLECKI
"EUSTACHY"
1877-1939
DZIAŁACZ NIEPODLEGŁOŚCIOWY I SOCJALISTYCZNY,
SENATOR II RZECZYPOSPOLITEJ,
PREKURSOR RUCHU PROMETEJSKIEGO,
PROPAGATOR SPÓŁDZIELCZOŚCI, SPOŁECZNIK
 
ORGANIZATOR TAJNYCH ZECERNI I DRUKARNI PPS,
ŻOŁNIERZ LEGIONÓW POLSKICH,
EMISARIUSZ POLSKIEJ ORGANIZACJI NARODOWEJ
I NACZELNEGO KOMITETU NARODOWEGO
PREZES WARSZAWSKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ,
SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „DOMY SPÓŁDZIELCZE”,
TOWARZYSTWA „NASZ DOM”
 
WSPÓŁTWÓRCA ZWIĄZKU ZBLIŻENIA NARODÓW ODRODZONYCH,
CZŁONEK HONOROWY KLUBU „PROMETEUSZ”,
ZAŁOŻYCIEL I PREZES INSTYTUTU WSCHODNIEGO W WARSZAWIE
 
W 85. ROCZNICĘ ŚMIERCI".