Początek treści

wróć...Odsłonięcie nagrobka Zygmunta Olejniczaka

Z inicjatywy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu przy współpracy Wojewody Łódzkiego, Urzędu Miasta Łodzi oraz Archidiecezji Łódzkiej, odnowiono nagrobek Śp. Zygmunta Olejniczaka, więźnia  zamordowanego w niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi, który został pochowany na cmentarzu pw. św. Wojciecha w Łodzi przy ul. Kurczaki. Oficjalne odsłonięcie nagrobka odbyło się 27 kwietnia 2024 roku.

 

Na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi odbyło się odsłonięcie nagrobka Śp. Zygmunta Olejniczaka, 12-letniego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W uroczystości wzięli również udział krewni Zygmunta.

 

- Grób Zygmunta Olejniczaka jest jednym z dwóch zachowanych do dzisiaj nagrobków dzieci z obozu na Przemysłowej. Został odnaleziony przeze mnie w roku 2021 i – z racji na bardzo zły stan zachowania – niezwłocznie poddany wstępnej renowacji. Z inicjatywy Muzeum grób został wpisany do ewidencji grobów wojennych. Środki na wykonanie nowego nagrobka przekazał na wniosek UMŁ Urząd Wojewódzki. Autorem projektu nagrobka jest łódzki artysta rzeźbiarz dr Marcin Mielczarek– wyjaśnił dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

 

Jak dodał Dyrektor Muzeum, grób Zygmunta zachował się najprawdopodobniej w wyniku przypadku. W księdze pochówków cmentarza św. Wojciecha zawarta była błędna wzmianka o tym, że chłopiec był więźniem Radogoszcza, w konsekwencji pracownicy cmentarza zadbali o zachowanie nagrobka.