wróć...Odnaleziona teczka akt obozowych dziecka z Przemysłowej

Dokumenty z jedynej zachowanej dotąd obozowej teczki akt osobowych Gertrudy Nowak – byłej więźniarki obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Pracownicy Muzeum poznali historię małej więźniarki Polen-Jugendverwahraler Litzmannstadt dzięki archiwaliom zawartym w ocalonej przez dziewczynkę obozowej teczce personalnej.

Poszukując świadectw dokumentujących zbrodnie popełnione w niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi, historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dotarli do teczki przechowywanej w prywatnych zbiorach Pani Alicji Hetmańskiej, córki Gertrudy Nowak. W oparciu o dokumenty pracownicy Muzeum opracowali książkę pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”.

Bezcenne archiwalia zostały przekazane przez Panią Alicję Hetmańską na rzecz Muzeum w czasie „I konferencji naukowo dydaktycznej Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Polen-Jugenverwahrlager Litzmannstadt w kontekście niemieckich zbrodni na dzieciach polskich w okresie II wojny światowej”.