wróć...Ocalić od zapomnienia - ślady historii obozu na Przemysłowej w Łodzi
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu rozpoczyna akcję poszukiwania artefaktów dotyczących historii dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Pozyskane przedmioty wzbogacą Dział Zbiorów Muzeum oraz pozwolą na właściwe zabezpieczenie i przechowywanie ich w odpowiednich warunkach.
„Ocalić od zapomnienia – ślady historii obozu na Przemysłowej w Łodzi” to nazwa nowej akcji, do której zapraszamy wszystkich, którzy mogą mieć w swoich domach przedmioty związane z obozem na Przemysłowej oraz losami polskich dzieci w czasie II wojny światowej.
- Być może w Państwa domach - w piwnicy lub na strychu przechowywane są do dziś obiekty związane w jakikolwiek sposób z historią dzieci polskich w okresie II wojny światowej? Muzeum chce zaprosić Państwa do uczestnictwa w nowej akcji, która pomoże wzbogacić nasze zbiory – wyjaśnia dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.
Jednym z impulsów rozpoczęcia nowej akcji było przekazanie maszyny do szycia, która z dużym prawdopodobieństwem służyła małym więźniom obozu na Przemysłowej jako narzędzie pracy w warsztacie rymarskim.
-W ostatnim czasie otrzymaliśmy propozycję wzbogacenia swojej kolekcji o maszynę do szycia wykorzystywaną prawdopodobnie w zakładzie rymarskim ulokowanym w obozie przy ul. Przemysłowej. Wnętrze tego zakładu zostało uwiecznione na fotografii wykonanej w okresie funkcjonowania Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt, ukazującej komendanta Camillo Ehrlicha w trakcie oprowadzania wizytującej obóz grupy esesmanów– tłumaczy dr Andrzej Janicki, kierownik Działu Zbiorów.
Wszystkich, którzy chcieliby przekazać Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu przedmioty związane z historią dzieci z czasów II wojny światowej oraz obozem na Przemysłowej, prosimy o kontakt z Kierownikiem Działu Zbiorów.
Kontakt:
Dr Andrzej Janicki, Kierownik Działu Zbiorów
Telefon komórkowy: +48 798 287 196
E-mail: ajanicki@muzeumdziecipolskich.pl