Początek treści

wróć...Nieznany dokument filmowy z procesu wachmanki obozu na Przemysłowej.

„Wizja lokalna” to tytuł filmu dokumentalnego, jaki powstał na przełomie lutego i marca 1972 roku, gdy w Łodzi trwał pierwszy proces jednej z wachmanek obozu na Przemysłowej, Eugenii Pol. W filmie bierze udział sama oskarżona oraz siedemnaścioro byłych więźniów obozu. Jednym z planów jest historyczny teren obozu, na którym twórcy zarejestrowali szczegółowe wspomnienia ocalałych, jak podczas wizji lokalnej – stąd tytuł filmu. Drugim planem jest cela w areszcie, skąd te same zdarzenia interpretuje 49-letnia oprawczyni. Zarówno wypowiedzi Pol jak i ocalałych nie są opatrzone żadnym komentarzem – sama forma dokumentu buduje dwutorową, równoległą narrację, ofiarując widzom przestrzeń do subiektywnych wniosków.

Reżyser - Zbigniew Kamiński - podejmując temat zestawienia opowieści Eugenii Pol z wersją ofiar, był już absolwentem prawa (UW) i  Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Film młodego twórcy, wyprodukowany przez Telewizję Polską, nie doczekał się prezentacji dla szerokiego grona, premiery, emisji na małym ekranie, nie przygotowano mu nawet napisów początkowych ani końcowych. Powędrował na półkę Archiwum TVP.

Na początku istnienia Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu nie było żadnych kluczowych danych o „Wizji lokalnej”, poza tym, że taki film w ogóle powstał. Pracę na planie i kilkudniowy pobyt w Łodzi wspomina do dziś Urszula Grenda, ocalała z Poznania, która naprowadziła nas na pierwszy trop, dzięki czemu jesienią 2021 roku Muzeum Dzieci Polskich odnalazło kopię filmu i uzyskało licencję na pierwszą publiczną prezentację. Dużą pomoc otrzymaliśmy od Jadwigi Skawińskiej, pełniącej wówczas funkcję kierownika produkcji filmu. Premiera odbyła się 1 grudnia 2021 roku w sali kinowej Łódzkiego Domu Kultury, w dniu 79. rocznicy utworzenia obozu na Przemysłowej.

Dziś mamy już więcej danych o filmie i możliwość prezentacji tego unikatu na naszej stronie.

Niestety, nie wszyscy ocalali występujący w „Wizji lokalnej” są rozpoznani, jeśli więc odnajdujecie Państwo twarze swoich krewnych lub znajomych, uprzejmie prosimy o informację.

Tytuł: „Wizja lokalna”,
reżyseria: Zbigniew Kamiński
zdjęcia: Marek Jóźwiak
montaż: Hanna Kłoskowska
kierownik produkcji: Jadwiga Skawińska
produkcja - Telewizja Polska, 1972.

W filmie wystąpili byli więźniowie obozu na Przemysłowej:
Emilia Kamińska, Urszula Grenda, Apolonia Beda, Gertruda Nowak, Adam Dzięgielewski, Jan Kuczyński oraz Jan Woszczyk, który wedle dokumentów, do których dotarliśmy, nigdy w łódzkim obozie nie był.