wróć...Moneta ,,Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)" w darze dla Ocalałych

8 grudnia 2022 roku w siedzibie łódzkiego oddziału Narodowego Banku Polskiego odbyła się emisja nowej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł - „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)”. W trakcie spotkania pamiątkowe monety wręczono Ocalałym z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Wydarzenie wpisuje się w obchody 80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu na Przemysłowej.

- Przed powstaniem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu nie było instytucji, która zajmowałaby się wyłącznie losami polskich dzieci z okresu II wojny światowej. Bardzo cieszymy się, że w końcu taka instytucja została powołana przez prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomimo braku stałej siedziby nasza placówka podejmuje wiele działań, by przywracać pamięć o obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej i tragicznych losach więźniów tego miejsca kaźni. Chciałbym również poinformować, że wkrótce Muzeum zakupi m.in. autentyczny budynek obozowego Verwaltung, w którym powstanie część wystawy stałej, dzięki czemu, choć w niewielkim stopniu, spłacimy dług wdzięczności wobec Ocalałych – powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

Zgromadzeni na uroczystości mogli również obejrzeć najnowszą wystawę pt. „Niezwykła polska rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”, której otwarcie miało miejsce 1 grudnia br. w Sejmie RP.

1 grudnia  2022 roku minęło 80 lat od utworzenia przez Niemców obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci na Przemysłowej. Spotkanie poświęcone emisji nowej monety kolekcjonerskiej „Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945)” wpisuje się w trwające obchody 80. rocznicy zorganizowane przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.