wróć...Mała Droga Krzyżowa w intencji byłych więźniów obozu na Przemysłowej

31 marca br. z parafii Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Łodzi wyruszyła Mała Droga Krzyżowa poświęcona byłym więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Stacje Drogi Krzyżowej znajdowały się na terenie dawnego obozu. Uczestnicy rozpoczęli nabożeństwo pokutne po Mszy św. o godz. 20.00. Małej Drodze Krzyżowej patronowało nasze Muzeum.

Z inicjatywy Macieja Małeckiego uczestnicy tegorocznej Małej Drogi Krzyżowej modlili się w intencji ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W przygotowanie wydarzenia włączyło się Muzeum, które uczestniczyło we wskazaniu miejsc historycznych odpowiednich na stacje drogi krzyżowej.

- Uczestnicząc w Małej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego  dla polskich dzieci, odpowiadamy na apel ks. abp. Marka Jędraszewskiego sprzed 10 laty o prawdziwą pamięć, czyli o modlitwę w cieniu krzyża. By męczeństwo dzieci nie poszło na marne i budziło sumienia współczesnych ludzi– powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

- Cała trasa liczyła ok. 3 km. Osoby, które wzięły udział w Małej Drodze Krzyżowej, miały okazję poznać cały teren dawnego obozu na Przemysłowej. Pomimo krótkiego dystansu była to ekstremalna droga krzyżowa, ponieważ nawiązywała do niewyobrażalnych krzywd wyrządzonych polskim dzieciom w czasie niemieckiej okupacji– wskazał organizator Maciej Małecki.

Patronat nad wydarzeniem objęło Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.