Początek treści

wróć...Mała Droga Krzyżowa 2025

Druciany krzyż na jasnym płótnie poplamionym krwią.
Projekt grafiki: dr Aneta Kosin

Dziś po raz czwarty odbyła się Mała Droga Krzyżowa poświęcona byłym więźniom niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Uczestnicy wydarzenia po mszy św. sprawowanej w parafii Najświętszej Maryi Panny Łaskawej udali się pod Pomnik Martyrologii Dzieci. Patronat nad wydarzeniem objęło Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

 

Po raz czwarty spod Pomnika Martyrologii Dzieci, tzw. Pękniętego Serca, wyruszyła Mała Droga Krzyżowa po terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Drogę Krzyżową poprzedzila eucharystia sprawowana w intencji ofiar obozu. Inicjatorem wydarzenia jest pan Maciej Małecki.

 

- Idea Małej Drogi Krzyżowej wzięła się z potrzeby serca i umysłu, to znaczy pochylenia się nad cierpieniem i losem dzieci, czyli tych małych i bezbronnych ofiar II wojny światowej. Przechodząc obok pomnika Pękniętego Serca, zastanawiałem się nad istotą tego co i dlaczego wydarzyło się 80 lat temu tu obok na ulicy Przemysłowej. Rozważania o tak wielkim cierpieniu chciałem zrozumieć w kontekście wiary w Boga, istnienia zła i cierpienia niezawinionego. Aby mieć obraz niezatarty i pełny poprosiłem o pomoc historyków z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Współpraca ta zaowocowała wydarzeniem, które jest pielęgnowaniem pamięci historycznej i głębokim przeżywaniem tajemnicy (misterium) cierpienia i śmierci, czyli wydarzeniem również religijnym w formie nabożeństwa Drogi Krzyżowej – wyjaśnił inicjator Małej Drogi Krzyżowej.

 

Patronat nad wydarzeniem objęło Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, które przygotowało przewodnik z rozważaniami do Stacji Drogi Krzyżowej. Trasa Małej Drogi Krzyżowej liczyła ok. 3 km.