wróć...Konkurs na pomnik dzieci polskich - ofiar niemieckich zbrodni na terenie Łodzi

Z inicjatywy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi powstanie pomnik dzieci polskich – ofiar niemieckich zbrodni. Budowę pomnika sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie zadeklarowały również Archidiecezje Łódzka oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – Mecenas Muzeum. 20 kwietnia br. w siedzibie Muzeum odbyła się konferencja prasowa dot. ogłoszenia konkursu otwartego na projekt pomnika.

W czwartek, 20 kwietnia br., w Muzeum oficjalnie ogłoszono konkurs na projekt pomnika, który powstanie na cmentarzu pw. św. Wojciecha przy ul. Kurczaki 81/85 w Łodzi. Dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor placówki, wyjaśnił, że wybrany cmentarz nie jest przypadkowym miejscem na budowę pomnika upamiętniającego polskie dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej.

- Dzięki pracy historyków Muzeum odnalezione zostały miejsca pochówków polskich dzieci oraz jeden z dwóch zachowanych grobów więźniów obozu na Przemysłowej. Ustaliliśmy, że pochowano tam nawet kilkaset polskich dzieci z różnych niemieckich obozów, jednak ich groby po wojnie zostały zlikwidowane. Pomnik na cmentarzu będzie miejscem upamiętniającym polskie dzieci, których groby nie przetrwały do dziś– powiedział dyrektor Muzeum.

Według koncepcji organizatorów na pomniku mają znaleźć się nazwiska i wiek  ok. 500 polskich dzieci, które były więzione i zmarły w niemieckich obozach na terenie Łodzi.

- Do Muzeum z całej Polski zgłaszają się krewni ofiar z prośbą o pomoc w dotarciu do dokumentów i wskazanie lokalizacji miejsca pochówku ich najbliższych. Wskazujemy te miejsca, jednak znajdują się tam już groby innych osób. Personalna identyfikacja polskich dzieci ofiar niemieckich zbrodni, która zostanie ujęta w koncepcji pomnika, wychodzi naprzeciw apelom rodzin i środowisk kombatanckich– dodał dr Ireneusz Piotr Maj.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są w na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu.