wróć...Konferencja naukowa pt. „Dzieciństwo czasu wojny. Polskie dzieci pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945”

W dniach 28-29 września br. odbyła się konferencja naukowa pt. „Dzieciństwo czasu wojny. Polskie dzieci pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu oraz Łódzki Dom Kultury. Konferencja naukowa została objęta wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jest to już drugie wydarzenie tego typu w dorobku Muzeum.

Losy dzieci polskich w okresie II wojny światowej są tematem wciąż jeszcze wymagającym studiów i ich popularyzacji. Tym razem zagadnienia te zostały poruszone zarówno przez polskich, jak i niemieckich historyków podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Łódzkim Domu Kultury przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

- Głównymi tematami tegorocznej konferencji naukowej były: germanizacja, wysiedlenia, praca przymusowa na terenie III Rzeszy oraz obozy koncentracyjne. Wszystkie te zagadnienia poruszono w kontekście tragedii polskich dzieci pod okupacją niemiecką – wyjaśnił Michał Hankiewicz, germanista oraz pracownik Muzeum.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu w Wolverhampton oraz Uniwersytetu w Bayreuth, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wyniki swoich badań przedstawili również pracownicy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

- Temat szeroko rozumianej martyrologii dzieci w kontekście historii II wojny światowej jest nadal kwestią, która nie znajduje właściwego odzwierciedlenia w powszechnej świadomości historycznej. Należy wspomnieć w tym kontekście podstawowe dane liczbowe: spośród ponad 5,2 mln obywateli II RP, którzy stracili życie w wyniku działań samej tylko III Rzeszy, aż ok. 40 proc. było dziećmi. Jeśli dodamy do tej liczby dzieci, które utraciły w wyniku wojny zdrowie, stały się sierotami lub półsierotami, a ich rodziny utraciły cały dorobek życia, to uzmysławiamy sobie skalę ofiar poniesionych przez najmłodszych obywateli państwa polskiego. Właśnie przybliżeniu tych aspektów wojennej historii służyła zorganizowana przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu druga konferencja naukowa– powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Ponadto w ramach konferencji odbyło się spotkanie autorskie z Margot Löhr, psycholog, autorką dwutomowej publikacji „Die vergessenen Kinder von Zwangsarbeiterinnen in Hamburg, ermordet durch Vernachlässigung und Unterernährung”, poświęconej dzieciom robotnic przymusowych w Hamburgu.

Konferencja naukowa została objęta wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy.