Początek treści

wróć...IV Zjazd Ocalałych z obozu na Przemysłowej

W dniach 26-27 września br. odbył się IV Zjazd Ocalałych z obozu na Przemysłowej.

Tegoroczne spotkanie byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi miało miejsce w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz w Łódzkim Domu Kultury. Przedsięwzięcie zostało objęte wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

 

Podczas tegorocznego zjazdu, Ocalali rozpoczęli wizytę w Łodzi od zwiedzenia Muzeum Pałacu Herbsta. Głównym punktem pierwszego dnia był koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

 

- Jak co roku niezmiernie cieszymy się na spotkanie z Ocalałymi z obozu na Przemysłowej. Jest to wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu i wysłuchania cennych historii dotyczących niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Zawsze, kiedy możemy gościć ich u nas, dokładamy wszelkich starań, by umilić im ten pobyt oraz otoczyć należną opieką. Każde spotkanie z Ocalałymi ma dla nas ogromne znaczenie, gdyż niestety z roku na rok z racji na pogarszający się stan zdrowia przyjeżdża ich coraz mniej– poinformował dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.


Drugi dzień zjazdu odbył się w Łódzkim Domu Kultury, gdzie przedstawienie teatralne wystawiły dzieci z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Zaczerniu. Z krótkim repertuarem muzycznym wystąpił także Chór Dziecięcy Miasta Łodzi.

 

Ostatnim punktem tegorocznego Zjazdu Ocalałych był wyjazd pod Pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic na cmentarzu rzymskokatolickim św. Wojciecha w Łodzi, gdzie Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu wspólnie z Ocalałymi złożyli kwiaty oraz zapalili znicz.

 

 

Zjazd Ocalałych został objęty wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy.