wróć...III Zjazd Ocalałych z obozu na Przemysłowej
„Zrabowane polskie dzieci podczas II wojny światowej”to tytuł debaty historycznej, która odbyła się w ramach III Zjazdu Ocalałych z obozu na Przemysłowej. Podczas dwudniowego wydarzenia oprócz debaty zorganizowano również koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, a także projekcję najnowszego filmu Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn.
W dniach 28-29 września br. w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki oraz w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi odbył się III Zjazd Ocalałych z obozu na Przemysłowej.
- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu po raz kolejny gościło byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi. To właśnie Oni, Ocalali z obozu, są jednymi z najbardziej zaangażowanych obserwatorów naszej pracy. Ich świadectwa są nieocenioną pomocą w odtwarzaniu historii małych więźniów obozu na Przemysłowej. Coroczne zjazdy są okazją do spotkania, wspólnego spędzenia czasu oraz wysłuchania potrzeb naszych Ocalałych. Zawsze, kiedy możemy gościć ich u nas, dokładamy wszelkich starań, by umilić im ten pobyt oraz otoczyć należną opieką. Jest to dla nas wartość tym cenniejsza, że z roku na rok niestety spotykamy się w coraz węższym gronie– poinformował dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
Podczas tegorocznego zjazdu, Ocalali pierwszego dnia spotkali się w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, gdzie wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod batutą Grzegorza Wierusa. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli również projekcję najnowszej produkcji Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny”. Film opowiada o krzywdzie i cierpieniu polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały odebrane swoim bliskim i wywiezione do Niemiec w celu germanizacji. Zwieńczeniem pierwszego dnia Zjazdu Ocalałych była debata historyczna zatytułowana „Zrabowane polskie dzieci podczas II wojny światowej”.
Drugiego dnia zjazdu, który odbył się w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, Ocalali wraz ze swoimi opiekunami zwiedzili wystawę multimedialną „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej”. Dodatkową atrakcją była pamiątkowa sesja zdjęciowa.
Wydarzenie oraz film zostały dofinansowane ze środków Fundacji PGE.