wróć...„Harcerski Krąg Pamięci Powstania Warszawskiego”
„Serce w plecaku”, „Warszawskie dzieci” oraz „Marsz Mokotowa” to tylko część pieśni patriotycznych, jakie usłyszeliśmy podczas koncertu pt. „Harcerski Krąg Pamięci Powstania Warszawskiego”. Wydarzenie zostało poświęcone Basi Nazdrowicz, łączniczce Powstania Warszawskiego i harcerce VI Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. Koncert odbędzie się 19 września br. o godz. 18.00 w auli Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania przy ul. Targowej 65 w Łodzi.
19 września 2023 r. minęło 79. lat od śmierci Barbary Marty Nazdrowiczówny, 15-letniej łączniczki Powstania Warszawskiego i harcerki VI Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. W związku z tym 59 Łódzka Drużyna Harcerek „Rodzina” im. Barbary Marty Nazdrowiczówny oraz Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi zorganizowała koncert poświęcony Basi zatytułowany „Harcerski Krąg Pamięci Powstania Warszawskiego”.
- Urodziłam się dwa lata po śmierci Basi, ale choć nie zdążyłyśmy się poznać, dorastałam w Jej cieniu. W pewnym sensie byłam nawet o Nią zazdrosna, gdyż Basia, była w domu uważana za „świętą” – tę, która oddała życie za Ojczyznę. Może dlatego w wieku siedmiu lat w wielkiej konspiracji uczyłam swoje koleżanki słów pieśni „Czerwone maki na Monte Casino”. Śmierć Basi i jej udział w powstaniu miały olbrzymi wpływ na moje wychowanie. Do dzisiaj, kiedy opowiadam moim synom o powstaniu, załamuje mi się głos– wspomina Julitta Nazdrowicz-Woodley, siostra Basi Nazdrowicz.
Podczas koncertu wystąpiły harcerki z 59 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Rodzina” im. Barbary Marty Nazdrowiczówny oraz Grupa Artystyczna „Twierdza Pamięć”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
Barbara Nazdrowicz, ps. „Wiewiórka” (1929-1944) – była uczennicą Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum i Liceum oraz Szkoły Powszechnej Heleny Miklaszewskiej w Łodzi. Po przeprowadzce do Warszawy uczęszczała do Gimnazjum Cecylii Plater-Zyberkówny, tam też wstąpiła do VI Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. Brała udział w małym sabotażu. W czasie Powstania była łączniczką, przydzieloną do batalionu „Golski”. Zginęła 19 września 1944 r. Po ekshumacji pochowana na Starym Cmentarzu w Łodzi. Przez wiele lat jej nagrobek był jedynym, na którym widniał napis „Powstanie Warszawskie”.