wróć...Centralne Obchody Święta Polskich Dzieci Wojny

Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dr Ireneusz Maj wziął udział w dwudniowych Centralnych Obchodach Święta Polskich Dzieci Wojny, uroczystości 50. rocznicy powstania Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce.

Dziś, przy Pomniku Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” w Parku im. Szarych Szeregów w Łodzi, Dyrektor Muzeum wygłosił rys historyczny na temat działalności niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej oraz złożył kwiaty pod
„Pomnikiem Pękniętego Serca”.

Jak zaznaczył w swoim przemówieniu: „Należy mieć świadomość, że dla Niemców winą tych dzieci było przede wszystkim to, że miały polską narodowość. (...) Sam pomysł stworzenia obozu koncentracyjnego specjalnie dla dzieci jest niespotykany na skalę światową”.