wróć...Bezimienni - identyfikujemy dzieci z obozu na Przemysłowej

Historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dotarli do fotografii byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Wiele z przedstawionych na zdjęciach postaci nie jest jednak znana. W związku z tym rozpoczynamy akcję „Bezimienni – identyfikujemy dzieci z obozu na Przemysłowej” – informuje dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

Dzięki uprzejmości Galerii Sztuki w Mosinie, w ramach realizacji umowy o współpracy, Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu uzyskało dostęp do zgromadzonej w zbiorach Galerii kolekcji fotografii osobowych małych więźniów Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt.

- Największą część ocalonych fotografii – ok. 200 – w styczniu 1945 r. zachowała jedna z dziewczynek, która poszukiwała w archiwum swojej dokumentacji.  Pozostałe znane dziś pojedyncze zdjęcia zachowane zostały przez jej kolegów i koleżanki. Niestety, do dziś nie są znane personalia wszystkich dzieci uwiecznionych na zdjęciach wykonywanych w obozowym atelier w pierwszych dniach osadzenia „na Przemysłowej”, stąd apel Muzeum o Państwa pomoc w ich rozpoznaniu– wyjaśnia Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

W ramach przeprowadzanej akcji w każdy poniedziałek na social mediach Muzeum będą publikowane fotografie byłych więźniów, których tożsamości nie udało się ustalić.

Poniżej publikujemy pierwsze fotografie niezidentyfikowanych dzieci:

Wszystkich, którzy rozpoznają byłych więźniów lub są w stanie udzielić o nich jakichkolwiek informacji, prosimy o kontakt poprzez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej.

Kontakt:

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu