wróć...Apel Ocalałych o pokój dla Ukrainy

Dla dzieci koszmar wojny nie kończy się po ustaniu wystrzałów. Dzieci przez całe życie niosą bagaż dramatycznych wojennych wspomnień - napisali we wspólnej odezwie, apelu o zakończenie krwawej wojny na Ukrainie, byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi, przedstawiciele Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny oraz członkowie założyciele Stowarzyszenia Rodzin Byłych Więźniów Obozu na Przemysłowej.

Apel Ocalałych o zakończenie rosyjskiej agresji powstał z inicjatywy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

– Skłoniło nas do tego okrucieństwo działań wojennych Rosji na Ukrainie. Głos Ocalałych, którzy przeżyli takie piekło 80 lat temu, ma dzisiaj wyjątkowe znaczenie. To głos dziecięcych ofiar rosyjskiej napaści – podkreśla dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor łódzkiego muzeum.

Na wezwanie o wspólny apel zareagowali przedstawiciele Ocalałych z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi oraz środowiska Polskich Dzieci Wojny. Historycy zajmujący się odkrywaniem prawdy o losach dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej utrzymują stały kontakt z osobami reprezentującymi organizacje kombatanckie.

„Nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci, które wciąż znajdują się w otoczonych i ostrzeliwanych przez wojska rosyjskie miastach. Dzieci, które przemierzają dziesiątki i setki kilometrów, by znaleźć bezpieczne schronienie na obczyźnie. Dzieci, których beztroski czas dorastania został brutalnie przerwany przez koszmar wojny, tak samo, jak stało się to z nami 80 lat temu” – czytamy w treści apelu.

Przedstawiciele Ocalałych zwracają uwagę na własne doświadczenie pokoleniowe, które jest mocnym ostrzeżeniem dla współczesnych: „Pamiętajmy, że dla najmłodszych koszmar wojny nie kończy się z momentem ustania wystrzałów. Dzieci – ofiary wojny przez całe dorosłe życie niosą bagaż ran i dramatycznych wspomnień, tak jak my nieśliśmy swój bagaż doświadczeń wojennych. Zróbmy wszystko, by jak najmniej dziewcząt i chłopców naznaczonych zostało podobnym piętnem na przyszłość” – podkreślają w odezwie.

Apel o pokój dla Ukrainy podpisali: Jerzy Jeżewicz - przedstawiciel Ocalałych, byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi, Augustyn Wiernicki – prezes Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny; a także Andrzej Kasiński, Piotr Piotrowski, Maria Raf i Iwona Maciejewska-Kawczyńska - członkowie założyciele Stowarzyszenia Rodzin Byłych Więźniów Obozu na Przemysłowej.

Pełna treść Apelu Ocalałych z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi oraz ich Rodzin o pokój dla Ukrainy: