Początek treści

wróć...78. rocznica śmierci Janka Tratowskiego

Obóz przy ul. Przemysłowej jest symbolem cierpienia polskich dzieci. Należy jednak również pamiętać o ogromnej tragedii, jakiej doświadczyli ich rodzice. 30 czerwca 2022 r. przypada 78. rocznica śmierci piętnastoletniego Janka Tratowskiego.

W 1943 r. chłopiec został osadzony w obozie wraz ze swoim młodszym bratem Teofilem. W akcie zgonu podano fikcyjną przyczynę zgonu – gruźlicę płuc. Naocznym świadkiem śmierci Janka był jego brat, który został następnie wytypowany przez Niemców do germanizacji i wywieziony w głąb Rzeszy. Dla matki i dla Polski miał przestać istnieć jako Teofil Tratowski. Matka chłopców otrzymała informację, że obaj jej synowie zginęli w obozie i z takim przeświadczeniem żyła do momentu, kiedy w progu jej domu stanął młodszy z nich. Według relacji Teofila, na widok odzyskanego dziecka jego matka doznała ataku serca.

 

 

Zawiadomienie o śmierci w obozie Jana Tratowskiego, sygnatura MTN-Ł/A-7407.

Tłumaczenie:
Do Pana Józefa Tratowskiego
Nowe Gorzycko
Okręg Schwerin

Pański syn Jan Tratowski, ur. 25.05.1929 w Międzychodzie zmarł w dniu 30.06.1944 w Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt na gruźlicę płuc. Został pochowany na cmentarzu na Chojnach w Litzmannstadt.

Fotografia Teofila Tratowskiego, młodszego brata Janka, który przeżył obóz dla polskich dzieci na ulicy Przemysłowej w Łodzi - ze zbiorów Galerii Sztuki w Mosinie.