Łódź
Łódź

Łódź

1942-1945

Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej

Początek treści
Aktualności
17.07.2024
Podanie żony o ułaskawienie i zwolnienie z więzienia Camillo Ehrlicha
11.07.2024
Obóz w Konstantynowie Łódzkim
26.06.2024
Historia obozu na Przemysłowej - dwudniowe seminarium dla przewodników turystycznych oraz nauczycieli
Planowane wydarzenia
sie
1
Wernisaż wystawy ,,Dziecięce ślady Powstania Warszawskiego"

Agnieszka Minich-Scholz jest córką Mariana Minicha, pierwszego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. 14 stycznia 1940 r. została wysiedlona razem z rodzicami, babcią Anną i bratem Rafałem z osiedla Montwiłła-Mireckiego do obozu przejściowego przy ul. Łąkowej 4.

Henryk Łyszkowicz jest odnalezionym przez pracowników Muzeum w ostatnim czasie byłym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Ocalały opowiedział o życiu w obozie podczas pierwszego spotkania z Dyrektorem Muzeum.

Lista z nazwiskami ok. 700 polskich dzieci - ofiar śmiertelnych niemieckich obozów zlokalizowanych na terenie Łodzi i okolic. Wykaz został po raz pierwszy zaprezentowany podczas I konferencji naukowo-dydaktycznej Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, z której relację można obejrzeć na stronie Muzeum.

„W 1943 lub 44 roku (dokładnie nie pamiętam) na terenie obozu rozpowszechniła się epidemia tyfusu. Byłem jednym z pierwszych który na tą chorobę zapadli. Z kranksztuby wywieziono mnie do szpitala wolnościowego na Radogoszczu. (…) W 1944 roku dzięki pomocy (…) sanitariuszki udało mi się uciec i przedostałem się do Warszawy. Po kilku dniach w W-wie wybuchło powstanie w którym brałem czynny udział jako łącznik. W czasie walk zostałem ranny i do dziś noszę w sobie odłamek w pobliżu prawego płuca”.
AIPN, GK 165/379, List Adama Dzięgielewskiego, 14.06.1967 r., t. 2, k. 287.

"To wielka sztuka mówić o sprawach dramatycznych w sposób przystępny dla najmłodszych. Twórcom animacji »To było tu« znakomicie się to udało. Animowana opowieść o historii niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi zabiera widzów do 1942 roku na ulicę Przemysłową, gdzie losy małej dziewczynki ze współczesności mogły na zawsze zostać zmienione. 

Historia
Fakty o obozie
Opracowania
Dokumenty archiwalne
Pamiętamy

Misją Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu jest upamiętnianie najmłodszych ofiar dwudziestowiecznych reżimów totalitarnych: dzieci zamordowanych, więzionych lub przesiedlanych w wyniku realizacji zbrodniczej polityki niemieckiej III Rzeszy oraz Związku Sowieckiego.