wróć...Wernisaż wystawy „Dwie wojny – jedno cierpienie” / Дві війни – одне страждання
Historie, które znajdują odzwierciedlenie w listach skierowanych do najbliższych, wyraźnie uświadamiają nam cierpienie, jakiego doświadczały 80 lat temu polskie dzieci z niemieckiego obozu na Przemysłowej, przypominając jednocześnie o rozgrywającej się na naszych oczach tragedii dzieci ukraińskich– powiedział Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w związku z wernisażem wystawy „Dwie wojny – jedno cierpienie” / Дві війни – одне страждання, który odbył się 11 grudnia br. na placu przed Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
Na placu przed Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wernisaż wystawy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu pt. „Dwie wojny – jedno cierpienie” / Дві війни – одне страждання. Ekspozycja stanowi uniwersalną opowieść o doświadczeniu dzieci dotkniętych dramatycznymi wojennymi doświadczeniami.
- Historie, które znajdują odzwierciedlenie w listach skierowanych do najbliższych, wyraźnie uświadamiają nam cierpienie, jakiego doświadczały 80 lat temu polskie dzieci z niemieckiego obozu na Przemysłowej, przypominając jednocześnie o rozgrywającej się na naszych oczach tragedii dzieci ukraińskich. W korespondencji najmłodszych ofiar wojny zapisane zostały ból, strach i tęsknota. Ich drobne codzienne potrzeby, a także marzenia, wśród nich te najważniejsze – zakończenia wojennego koszmaru i powrotu do rodzinnego domu– poinformował dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.
Poza czterema planszami wstępnymi na wystawę składa się dwadzieścia plansz dwujęzycznych opowiadających o losach konkretnych dzieci. Dziesięć plansz dotyczy małych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich, natomiast dziesięć kolejnych dotyczy historii dzieci ukraińskich zmuszonych do ucieczki ze swoich rodzinnych domów w wyniku toczącej się inwazji rosyjskiej.
Ekspozycja będzie dostępna w przestrzeni Uniwersytetu Warszawskiego do 20 grudnia 2023 roku.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.